Haber

Santa Maria Kilisesi Saldırısı: Silah Parçaları Ele Geçirildi

Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne silahlı saldırıyı gerçekleştiren Kemerburgaz-Bahçeköy bölgesindeki saldırganların attığı ve kullandığı malzemelerle ilgili dünden beri çalışma yapılıyor. Çalışmalar sırasında bazı silah parçalarına ulaşıldığı öğrenildi.

Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde pazar günü ayin sırasında kar maskeli iki silahlı saldırgan ibadet edenlerin üzerine ateş açtı. Ayin sırasında kilisede büyük panik yaşanırken, kurşunların hedefi olan Tuncer Cihan isimli kişi ağır yaralandığı hastanede hayatını kaybetti. Saldırının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ve TEM ekipleri, failleri ve bağlantılarını tespit ederek, ilk silahlı saldırıyı gerçekleştiren Tacik uyruklu AK ve Rus uyruklu TD isimli iki tetikçiyi tespit etti. yakalanıp gözaltına alındı. Saldırganlarla bağlantısı olduğu tespit edilen diğer faillerin yakalanması için de seri operasyonlar düzenlendi. Zincirleme operasyonlarla 30’dan fazla adrese yapılan baskınlarda toplam 51 şüphelinin yakalandığı açıklanırken, olayla bağlantısı belirlenemeyen yabancı uyruklu 23 kişi ise İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi. Sınır dışı edilmek için.

Soruşturma kapsamında yakalanan 3’ü Türk toplam 28 şüphelinin polisteki sorgusunda, İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü, Terörle Mücadele Grupları ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü birimlerinin görev yaptığı öğrenildi. Daire, Kemerburgaz-Bahçeköy bölgesinde delil arama çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin attığı ve olayda kullanıldığı iddia edilen malzemeler üzerinde de çalışma yapılıyor. Orman alanına atıldığı düşünülen delillerin, olayda kullanılan silahlardan alınan kesiklerden oluştuğu kaydedildi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu