Haber

İsrail’in en uzun tünel iddiası saçma çıktı

Filistin-İsrail savaşı sahada devam ederken sosyal medyada da devam ediyor. İsrail’in propaganda hesapları her gün yeni bir yalanı ortaya atıyor. İsrail yanlısı hesaplardan son açıklama: “Gazze’den İsrail’e uzanan yeni ve en uzun Hamas tünelleri keşfedildi”Onun iddiasının da saçma olduğu görüldü.

Dezenformasyonla Mücadele İletişim Merkezi MüdürlüğüTarafından yapılan açıklamada, tez bahisi olarak ‘En uzun tünel’Açıklamayla birlikte paylaşılan ilk görsel 2014 yılındaİsrail medyasında, “İsrail Ordusu: Gazze Şeridi sınırına yakın tünellerin Hamas’a ait olmadığını açıkladı”Aşağıdaki gibi servis edildi ve ikinci fotoğraf yeniden yazıldı. 2014 yılındaİsrail ordusu tarafından “Gazze’deki Tüneller”Tezinin kendisine tebliğ edildiği açıklandı ancak herhangi bir delil sunulmadı.

DMM’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

İsrail propaganda hesaplarının paylaştığı bazı fotoğraflara ilişkin “Gazze’den İsrail’e uzanan yeni ve en uzun Hamas tünellerinin keşfedildiği” iddiası doğru değil.

Söz konusu ilk fotoğrafın 2014 yılında İsrail medyasında “İsrail Ordusu: Gazze Şeridi sınırına yakın tünellerin Hamas’a ait olmadığını açıkladı” başlığıyla yayınlandığı belirlendi.

İkinci fotoğrafın ise 2014 yılında İsrail ordusu tarafından “Gazze’deki tüneller” iddiasıyla sunulduğu ancak herhangi bir kanıt sunulmadığı belirlendi.

Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı 2007 yılında ticari geçişlere kapatılmış, İsrail ablukası ve sınır kapısının kapatılması nedeniyle Filistinliler temel ihtiyaçlarını karşılamak için tünellere yönelmişti. İsrail bu tünellerin çoğunu deniz suyu pompalayarak yıktı. Bu tünellerin fotoğrafları İsrail tarafından sıklıkla “terör tüneli” olduğu iddiasıyla sunuluyor.

haberhaliliye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu