Ekonomi

Bakan Yardımcısı: Yıl sonuna kadar 265 milyar dolarlık ihracat hedefi var

Türkiye’nin alanında en köklü organizasyonlarından biri olan Uluslararası Tekstil Bienali’ne bu yıl ilk kez ev sahipliği yapacak olan 92. İzmir Enternasyonal Fuarı törenle açıldı. Kortejin düzenlediği geçit töreninin ardından tören gerçekleştirildi.

Burada konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, salgın, Rusya-Ukrayna Savaşı, 6 Şubat deprem felaketi ve son olarak ana ihracat kalemi olan Avrupa Birliği’nin daralan talebi nedeniyle yerli ve yabancı üretim ve ticaretin yavaşladığına dikkat çekti. pazar.

Ağar, tüm bu olumsuz koşullara rağmen Türkiye’nin 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 4, ikinci çeyreğinde ise yüzde 3,8 büyümeyi başardığını ve 12 çeyrek boyunca kesintisiz büyüme performansını sürdürmeyi başardığını belirtti.

Yıl sonu ihracat hedefi

“İnşallah bu yıl sonunda 265 milyar dolarlık ihracata ulaşmayı hedefliyoruz” diyen Ağar, şöyle konuştu:

“İhracat üssü olarak İzmir, kuruluşundan bu yana Türkiye’nin kalkınmasında ve dışa açılmasında önemli rol oynamıştır. Ülkemizin ihracatı açısından büyük önem taşıyan İzmir’den ihracat, 2022 yılında 17 milyar dolara ulaştı. Re-ihracat Önümüzdeki 5 yıllık dönemde ekonomi politikalarının odağında yer alan “Yurtta sağlıklı ve istikrarlı bir ekonomik model benimsenirken, büyümenin motoru da yeniden ihracat olacak. Ülkemizin elde ettiği bu ihracat başarılarının sadece sayısal başarı olmadığının, ihracatçılarımızın yıllar içinde katma değeri artırmaya ve ileri teknolojiye odaklanarak yaşadığı niteliksel dönüşümün sonucu olduğunun bilincindeyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu