Ekonomi

Depremde hurdaya dönen otomobiller sanayide ekonomiye kazandırılacak

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından hurdaya dönen otomobiller sanayiye götürülerek tamir edilmeye çalışılıyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde enkaz bırakan depremlerin ardından yaralar birer birer sarılmaya başladı. Depremin ilk şokunun atlatılmasının ardından dükkanlarını açan sanayi esnafı, enkaz altında kalan ve hurdaya dönen otomobilleri tamir etmek için çalışma başlattı. Çok sayıda enkazın kaldırılmasıyla hasarlı araçların bir kısmı boş otoparklara çekilirken, bazı araçlar ise sahipleri tarafından tamir edilmek üzere sanayiye götürüldü.

“Ustalar ve sanatkarlar olarak insanlara yardımcı oluyoruz”

Kahramanmaraş sanayisinde kaportacı işleten Ali Açıksarı, bu sıkıntılı günlerde insanlara yardım etmek için esnaf olarak işyerini açtığını belirterek, “Kahramanmaraş’ta büyük depremin yaralarını sarmak çok zor. bu işte elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Enkazdan çıkan bazı araçların anahtarı olmadığı için genellikle belediyenin parkına götürülüyor. Anahtarını bulan ya da yaptıran kişiler arabalarını getirirler. Bu nedenle yoğunluk şu anda dağılmadı ama biz de elimizden geldiği kadar yapabilenlere yardımcı oluyoruz.”

“İki hafta açamadık”

Açıksarı, deprem nedeniyle işyerinin zarar gördüğünü ve bu nedenle ilk iki hafta işyerini açamayacağını belirterek, “Hayatta kalan tüm arkadaşlarımıza sağlık diliyorum. İnsanların psikolojisinin bir an önce düzelmesi ve bir an önce toparlanması gerekiyor.” Şehrimizin bir an önce ayağa kalkması gerekiyor.” Şehir olarak bir an önce ayağa kalkacağız. İlk iki hafta iş yerimizi açamadık. Dükkanımızda yıkılan yerler oldu. Bu noktaları tamir ettik ve elektrik tesisatımızı yeniledik. Muayenelerimizi yaptırıp izinlerimizi aldıktan sonra çalışmalarımıza başladık. Sağlığımız yerinde, elimizden geldiğince yardımcı olacağız.” – KAHRAMANMARAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu