Ekonomi

Çin ve Fed’in emtialara dopingi

Emtia fiyatlarında nakit sıkılaştırma sürecinin sona ereceğine ilişkin beklentiler ve Çin’e yönelik teşvikler yukarı yönlü ivmeyi hızlandırdı.

Cuma gününden itibaren son sekiz seanstır ilk kez düşüş yaşayan demir cevheri, Çin’in daha fazla teşvik vereceği ve daha önce açıklanan tedbirlerin piyasaya yansımaya başlayacağı beklentisiyle yeni haftada yeniden yükselişe geçti.

Demir cevheri önceki dört haftada yüzde 14’ün üzerinde artış kaydettikten sonra yeni haftaya yüzde 2’nin üzerinde artışla girdi.

Pekin’in, kısmen inşaata ayrılan fonlarla daha fazla devlet borcu ihraç etme ve uygun fiyatlı konutlar için düşük maliyetli finansman sağlama sözleri, yükselişin temel itici gücü oldu.

Çin’de merkez bankası diğer teşvik türlerine yönelme kararı doğrultusunda gösterge borç verme faiz oranlarını sabit tuttu. Bloomberg Ekonomi Ekonomisti Eric Zhu, ek gevşemenin muhtemel olduğunu, ancak önlemlerin muhtemelen borçlanma maliyetlerini düşürmek yerine kredi büyümesini teşvik etmeye odaklanacağını söyledi.

Bakırda Fed rallisi

Bakır ayrıca, sanayi emtialarının Fed’in faiz artırımlarının sona ereceğine dair artan iyimserlikten faydalanmasıyla Temmuz ayından bu yana en büyük haftalık kazancını kaydetti.

Yatırımcılar, dünyanın en büyük ekonomisinin yavaşladığını gösteren bir dizi ABD verisinin ardından Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiği yönündeki fiyatlamalarını artırıyor.

Bakır yeni haftanın ilk işlem gününde ton başına 8 bin 333 dolara yükseldi. Londra Metal Borsası’nda fiyatlar geçen hafta yüzde 2,9 arttı.

derelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu