Haber

AB’den Türkiye’ye 26 milyon euroluk mülteci ve deprem yardımı

Avrupa Birliği (AB), 6 Şubat’ta mültecilere ve Maraş depreminden etkilenenlere destek amacıyla 26 milyon avroluk insani yardım sağlayacağını duyurdu. AB, yardım duyurusunu Maraş depreminin birinci yıldönümünden dört gün önce yaptı.

Avrupa Komisyonu’nun resmi internet sitesinden dün yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Suriye sınırına yakın güneydoğu bölgesinin büyük bir mülteci nüfusuna ev sahipliği yaptığı ve aynı bölgenin en büyük depremlerden birine maruz kaldığı hatırlatıldı. Türkiye’nin çağdaş tarihinde. Depremlerde yaşanan can kaybı ve hasarlara dikkat çekilen açıklamada, sağlanacak yeni fonun “depremler ve bölgesel mülteci krizi sonrasında ortaya çıkan en kritik insani ihtiyaçları karşılayacağı” belirtildi. “

4 MİLYON EURO YARDIM EĞİTİM İÇİN

Buna göre, 26 milyon avroluk ödeneğin 4 milyonu acil durumlarda eğitime harcanacak. Sağlanacak insani yardım aynı zamanda mülteciler ve depremden etkilenen insanlar gibi en savunmasız topluluklara savunma hizmetleri sağlamak için de kullanılacak. Açıklamaya göre, “AB, mültecilere su, temizlik, hijyen ve özel sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçlarda yardım etmeye devam edecek.”

Açıklamada, AB’nin insani ihtiyaçlar temelinde Türkiye’deki yetkililerle işbirliği yaparak en savunmasız bireylere yardım etmeye devam edeceği, 2015 yılından bu yana AB’nin 100’e yakın insani projeyi desteklediği ve 21 ortak kuruluşla çalıştığı belirtildi.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

cayirova-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu